2 minut, 24 sekund

W poniedziałkowych rannych godzinach wróciłem z Łagowa Lubuskiego. Były to najlepsze jak dotąd wakacje, które miałem w ostatnim czasie.

Łagów to niewielka miejscowość, nad którą góruje zamek Joannitów (obecnie zaadaptowany jako hotel). Charakteryzuje się interesującym układem urbanistycznym miniaturowego miasteczka na podzamczu owego zamku, zamkniętego murem obronnym i dwiema bramami. Zamek postawiono na sztucznie usypanym wzgórzu na przesmyku między jeziorami Łagowskim i Trześniowskim w połowie XIV w. następnie, z biegiem lat rozbudowywano. Najstarszą częścią jest 35 metrowa wieża i zachodnie skrzydło. Obecnie zamek ma cechy gotyckie i barokowe. Założony na planie czworoboku, z czterema skrzydłami i dziedzińcem, wieżą narożnikowa, w dolnych kondygnacjach kwadratowa, wyżej cylindryczna. Z jej wierzchołka roztacza się widok na całą okolicę. Wewnątrz zamku gotycka sala nakryta sklepieniem krzyżowo- żebrowym, wspartym na filarze. W sali rycerskiej barokowy kominek z około 1740r. Mury obronne otaczające zamek pochodzą z 2 połowy XIV w., w XVI w. podwyższono je do wys. 9 m . Przy zamku, nad jeziorem Trześniowskim niewielki park z XVIII w. z kilkoma pomnikowymi drzewami. Neoklasyczny kościół św. Jana Chrzciciela z 1726, przebudowany i rozbudowany o wieżę i transept w 1887r. Bramy obronne- gotycka, ceglana Brama Polska z XV w. i XVI – wieczna Brama Marchijska, w części dolnej murowana, w górnej szachulcowa. Bramy zamykają 120 metrową uliczkę z zabytkowymi domami z I połowy XIX w jedyny zachowany dom dostawiony do muru zamkowego-z XVIII w. Obok kina dom szachulcowy z przełomu XVIII i XIX w. Na szczycie Sokolej Góry stożkowate grodzisko z XIII -XIV w. z zachowanym potrójnym systemem wałów i fos.

Okolice: Żelechów -W XVII w. znaleźli tu schronienie wydaleni z Polski arianie. Mieszkał tu i zmarł Jonasz Szlichtyng (1592-1661) – pisarz i ideolog braci polskich. Kościół szachulcowy z 1648r, z drewnianą wieżą, neorenesansowy pałac z 2 poł. XIX w. Sieniawa- osada górnicza znajduje się tu uruchomiona w 1873r. i do dziś czynna kopalnia węgla brunatnego, obecnie jedyna w Polsce głębinowo – odkrywkowa. Założona w XIII/XIV wieku osada w niej kościół neoromański z 2 poł. XIX wieku z przylegającą wieżą z 1740 r. Łagówek- Klasycystyczny kościół szachulcowy z 1767r, obmurowany w I poł. XIX w.z drewnianą wieżyczką z latarnia , 4 km na pn. od wsi położone jest wzgórze Bukowiec ( 227 m n.pm. )- najwyższe wzniesienie Łagowskiego Parku Krajobrazowego. Poźrzadło – kościół drewniany z 1760-1766 szachulcowy z drewniana wieżą z 1859 r. naprzeciw kościoła d. plebania z 1818 r. szachulcowa, nakryta dachem naczółkowym. Obecnie Dom Sztuki z antykwariatem i pokojami do wynajęcia.Pierwsza wzmianka w piśmiennictwie 1249r. Toporów – wieś powstała w XIII/XIV w. na szlaku z Krosna Odrzańskiego do Poznania w niej zabytkowy Zespół Pałacowy i Park obecnie Dom Pomocy Społecznej. Dworzec kolejowy na trasie Poznań-Berlin. Niedźwiedź – wieś powstała 1400 roku jakkolwiek mówi się o wzmiankach z 1260 r. dzisiaj ma znaczenie rolnicze, kościół drewniany i park pałacowy. Kosobudz – wieś letniskowa z dwoma jeziorami Małe i Dziarg, w otoczeniu lasów zabytkowy kościół powstała XIII/XIV w.

Leave a Reply

Previous post 18 PP DB-Ż…
Next post 1. Łagów jeszcze raz (czyli suplement po 1,5 tygodnia…) 2. Wyścig po pierwszy(?) tysiąc…
Close