1 minut, 28 sekund

Idąc za ciosem pojechałem dziś do… Bielan 🙂
Niezbyt bezpieczny wybór, bo drzewiej bywało, że do Bielan – miejscowości z Sanktuarium Chrystusa Cierpiącego – pielgrzymowało się prosząc o pogodę – w zależności od potrzeb o deszcz lub słońce.

Parafia w Bielanach pw. św. Macieja Ap. została założona przed rokiem 1482. Wcześniej była tu kaplica, stanowiąca filię parafii w Kętach. „Czas tej kaplicy” był też „czasem dążenia” do utworzenia tu parafii i budowy kościoła. W aktach powizytacyjnych diecezji krakowskiej w roku 1598 zanotowano istnienie drewnianego kościoła i szkoły parafialnej, a proboszczem był ks. Grzegorz ze Spytkowic.

Kościół został zbudowany w latach 1826-1833 dzięki funduszom zapisanym na ten cel przez Zofię Duninową, starościnę zatorską, która w roku 1794 przekazała na ten cel znaczne fundusze. Prace przy wznoszeniu i wyposażeniu wiązały się wieloma trudnościami, stąd dzieło budowy trwało ponad 30 lat. Wielkie zasługi na tym polu miał długoletni proboszcz parafii Antoni Gralewski (1805-1853), który doprowadził do jej konsekracji w dniu 16 maja 1833 roku. Dokonał tego aktu biskup tarnowski František Pištek.

Ciekawostką jest fakt, że na wieży kościoła zawieszono dzwon z 1513 r., który pochodzi z klasztoru Ojców Dominikanów w Oświęcimiu (obecnie znajduje się tam Towarzystwo Salezjańskie).

A co u mnie – tradycyjnie już gps rozbił trasę na dwie części… A poza tym trzeba było iść za ciosem i jechać dziś – gdy jest pogoda… 😉

Jutro już czas na przerwę. W sobotę startuje Tour de Pologne, przez co nie wiem, kiedy następne wyjazdy rowerowe; prawdopodobnie do eksploracji wrócę zaraz po jego zakończeniu.

Źródło informacji:
1) https://pl.wikipedia.org/wiki/Bielany_(wojew%C3%B3dztwo_ma%C5%82opolskie)
2) http://www.pielgrzymka.org.pl/sanktuarium.php/Sanktuarium-Chrystusa-Cierpiacego-w-Bielanach-100/

Leave a Reply

Previous post Śladem kaplicy…
Next post 74. Tour de Pologne 2017 – Etap 1 (Kraków – Kraków)
Close