1 minut, 40 sekund

Zespół Kultura powstał w 1983 roku w Warszawie na bazie wcześniejszych amatorskich formacji – Ultra-Violet (później Salut) z warszawskiego Ursynowa, grającej reggae, ska i rocksteady, związanej z klubem Remont i Domem Kultury na ul. Łowickiej, oraz sekcji rytmicznej punkowej grupy Salt 10 z warszawskiej Ochoty. Zespół znalazł miejsce w klubie Hybrydy w pomieszczeniu prób czołowego wówczas zespołu grającego reggae w Polsce – Izraela, do którego trafił za sprawą warszawskiego dziennikarza muzycznego Sławka Gołaszewskiego.

Z czasem coraz więcej muzyków z Kultury zaczęło grać równolegle w Izraelu, aż w końcu obie grupy zaczęły dawać koncerty pod wspólnym szyldem jako supergrupa Kultura-Izrael. Z reguły obie formacje występowały na tych samych koncertach, gdzie Kultura zazwyczaj otwierała wieczór lub poprzedzała Izraela, a Izrael, jako główny punkt wieczoru, zamykał koncert. Scalenie obu zespołów z czasem stało się tak duże, że w praktyce różniły się one tylko sekcją rytmiczną, a obaj główni wokaliści śpiewali w drugim z zespołów w chórkach i refrenach, grając również na gitarach rytmicznych lub instrumentach perkusyjnych. Kulturze towarzyszyło jednak więcej muzyków w chórkach i na instrumentach perkusyjnych, podczas gdy Izrael pozostawał na tych koncertach przy skromniejszym, podstawowym składzie. Później, po rozpadzie Kultury, Izrael wrócił do bardziej kameralnego składu i swojej „pojedynczej” nazwy.

Kultura była ciekawym zjawiskiem, gdyż nie tylko posiadała najpotężniejszy wówczas w Polsce podstawowy skład muzyków, ale na jej koncertach występowało zazwyczaj również wielu przyjaciół zespołu – gdzie łącznie z kilkoma dodatkowymi osobami w chórkach i kilkoma innymi na instrumentach perkusyjnych na estradzie przebywało czasami naraz nawet kilkanaście osób. Łącznie przez zespół przewinęło się kilkudziesięciu muzyków – podobnie jak w przypadku Izraela.

(Tę piosenkę Maleo nadal gra…)

Teksty utworów były autorstwa Dariusza Malejonka, natomiast muzyka była wspólnym dziełem członków zespołu. Muzycy występowali m.in. kilkakrotnie na festiwalach w Jarocinie, warszawskim „Róbrege” i świnoujskiej „FAMIE”. W 1985 roku na składance Fala ukazał się utwór „Lew ja i ja dub” – jedyny do tej pory oficjalny zapis fonograficzny Kultury.

/za: http://pl.wikipedia.org/wiki/Kultura_(grupa_muzyczna)/

0 thoughts on “Reggae & Kultura

Leave a Reply

Previous post Pigs…[czyli] wspomnienie o Pink Floyd
Next post Drugi ro[c]kowy raz…
Close