45 sekund

W sobotę rano przeglądałem facebooka jak co dzień. Trafiłem na stronie z datami historycznymi informację, że 4. lutego przypada 74 rocznica urodzin Wandy Rutkiewicz.

Dotąd wiedziałem o niej tyle, że jako pierwszy Polak (tak, to nie błąd) stanęła na Mount Evereście w dniu wyboru Karola Wojtyły na Papieża, oraz że zaginęła w trakcie wejścia na Kanczendzongę…

Nie spodziewałem się jednak tego, że temat polskiej eksploracji Himalajów będzie tak fascynujący i wciągający. Praktycznie cały weekend spędziłem „w podróży” – w opowieściach zdobywców Himalajów o swoich najsławniejszych kolegach.
Bliższe poznanie postaci takich jak Andrzej Zawada, Jerzy Kukuczka czy właśnie Wanda Rutkiewicz w relacjach znajomych i przyjaciół pozwala na lepsze zrozumienie ich pobudek, które kierowały nimi w danym miejscu i czasie.

Co prawda nie należę do osób, które wybierałyby się w wysokie góry, to jednak w zupełności wystarczą mi te, które znajdują się w najbliższej okolicy 🙂 Jest gdzie chodzić, a widoki zapierają dech w piersiach ;).

Leave a Reply

Previous post 3. Tydzień z Panem Bogiem – Post scriptum
Next post autorytet…
Close