0 0

W liturgii chrześcijańskiej Wielki Poniedziałek jest drugiem dniem Wielkiego Tygodnia, przypadającym po Niedzieli Palmowej.  Rozpoczyna on oktawę obchodów Śmierci i Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. Według Ewangelii Świętego Marka, Jezus w tym dniu wszedł do świątyni i zaczął wypędzać sprzedającej w niej kupców, sprowadzając na siebie gniew kapłanów.

Wyrzucając kupców ze świątyni jerozolimskiej Jezus dokonał oczyszczenia tego miejsca, napominając „napisane jest – Mój dom będzie domem modlitwy, a wy uczyniliście z niego jaskinię zbójców” (Mk 11,15-18) . Jest to okres żałoby i zadumy nad śmiercią i zmartwychwstaniem Jezusa. W świątyniach rzymskokatolickich dominującym kolorem jest fioletowy.

W tym dniu chrześcijanie słyszą opis namaszczenia Jezusa w Betanii wg św. Jana (J 12, 1-11) oraz proroctwo proroka Izajasza o Słudze Bożym ofiarowanym za zbawienie świata (Iz 42, 1-7).

Cóż, jak widać – komercja nie jest zjawiskiem znanym tylko z naszych czasów – ma długie tradycje.  Chociaż chwilami mam wrażenie, że powoli przesuwają się nam priorytety i komercja staje się ważniejsza niż to, wokół czego wyrosła.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Leave a Reply

%d bloggers like this: