1 minut, 57 sekund

Skoro dziś już stanęło na standardach, niech już zostaną. Teraz na tapetę wrzuciłem All Along the Watchtower Boba Dylan.

W oryginale słowa „All Along the Watchtower” („Wciąż wzdłuż strażnicy”) rozpoczynały utwór, podczas gdy słowa znajdujące się na samym początku There must be some way out of here, said the Joker to the Thief (Musi być stąd jakieś wyjście, powiedział błazen do łotrzyka) zaczynały ostatnią zwrotkę. Utwór został nagrany jako cicha, lecz nieco złowieszcza, trójakordowa piosenka o sekcji instrumentalnej złożonej wyłącznie z gitary akustycznej, gitary basowej, harmonijki ustnej i bębnów. Pojawił się na albumie John Wesley Harding wydanym dnia 27 grudnia 1967 r., prezentującym podobny charakter do samej piosenki.

Dylan, dochodzący do siebie po wypadku motocyklowym, który odmienił jego oblicze poety rockowego tworzącego pod wpływem amfetaminy, codziennie czytał Biblię, która już wcześniej stanowiła inspirację do jego utworów (np. „Highway 61 Revisited” czy „Desolation Row”). Tak jak większość tekstów z albumu John Wesley Harding, tak i „All Along The Watchtower” zawiera najprawdopodobniej apokaliptyczne odniesienia, których nie można z całą dokładnością sprecyzować. Sam zwrot strażnica (lub 'wieża strażnicza’) występuje kilkakrotnie w Starym Testamencie i jest nazwą oficjalnego czasopisma Świadków Jehowy.

Wersja „All Along the Watchtower” gitarzysty Jimiego Hendriksa przerosła wersję samego Dylana. Wykonanie Hendriksa miało z wykonaniem Dylana niewiele wspólnego, podczas gdy oryginał był cichy, wersja Hendriksa jest bardziej żywa, w miejscu oryginalnej harmonijki ustnej pojawiła się gitara elektryczna. W utworze Hendrix grał także na basie, a na gitarze akustycznej Dave Mason. Podczas pierwszych sesji na pianinie grał Brian Jones, później jednak z tego zrezygnowano. „All Along the Watchtower” Hendriksa pojawił się na albumie Electric Ladyland w 1968 r. Jako singel, utwór natychmiast stał się przebojem – jako jedyny utwór Hendriksa trafił na listę Top 40. Wielu twierdziło, że Hendrix sam go napisał, tak bardzo różnił się od wersji Dylana. Jednakże koncertowe wersje wykonywane przez samego Dylana także zawierały podkład gitary elektrycznej, czym upodobniały się do wykonania Hendriksa; trzeba wspomnieć, że Dylan bardzo często sięgał po gitarę elektryczną podczas swych koncertów. Sam Dylan powiedział, że „pisze piękne piosenki po to, by Jimi mógł je śpiewać”. Alternatywny miks utworu ukazał się na płycie Hendriksa South Saturn Delta wydanej w 1997 roku. „All Along the Watchtower” był regularnie wykonywany podczas amerykańskiego i europejskiego tournée w 1970 roku.

Previous post Unchain My Heart…
Next post We Will… Good Times, Bad Times!
Close